Prakyáda 2018

I tento rok se v Dožicích konala tradiční Prakyáda Lukáše Zajíce. Jak jsme to poznali? Protože už po šesté se Dožicemi rozléhaly rány narážejících matek do terčů. Tato akce se uskutečnila v sobotu 18. srpna 2018 (opět vedle místní hospody U Simči).

V 8 hodin se pořadatelé (hasiči) sešli, aby připravili palební prostor a také prostor pro posezení. To měli během chvíle hotové, takže prakyáda byla připravena, mohlo se začít zapisovat. Oficiální zápis začal v 9:00 a v 9:30 už proběhlo tradiční zahájení. Letošní ročník byl ovšem výjimečný. Navštívil nás totiž zakladatel prakyády – Lukáš Zajíc a rovnou tuto akci také slavnostně zahájil.

Celkem se do turnaje přihlásilo 8 dětí, 10 žen a 9 mužů. Někteří ovšem nevydrželi až do konce, odstříleli jen několik kol a zase odjeli. Všech 10 kol tedy absolvovalo 5 dětí, 9 žen a 8 mužů. Máme zapsáno, jdeme střílet. Nejprve se své první kolo odstřílely děti, dále ženy a kolo vždy uzavírali muži. Ráno se rychle překulilo v dopoledne a než jsme se nadáli, bylo odpoledne. V mezičase střelby jsme si mohli dát klobásu, párek v rohlíku či kuřecí plátek opečený na grilu. Třešničkou na dortu pak byla točená zmrzlina (vanilková a švestková), z čehož jsem měla největší radost.

Kolo minulo další kolo, najednou tu bylo 9. (předposlední) kolo a než bys řekl švec, vylétly poslední matky a klání se pomalu chýlilo ke svému konci. Po posledním kole dětí byla tato kategorie rovnou vyhlášena. Pořadí našich nejmenších střelců bylo následující:

1. Matěj Štěpánek                                                        + ti, kteří nevydrželi až do konce

2. Pepča Hrachovec                                                          Vašek (od Lukáše Zajíce)

3. Maruška Hrachovcová                                                   Anička Pávková

4. Honzík Marek                                                                Honzík Pávek

5. Lucinka Kovaříková

Poslední kolo žen přineslo hned několik stejných výsledků, proto následovaly rozstřely. Vyhlášení proběhlo rovněž hned po dokončení všech rozstřelů, protože některé ze zúčastněných žen již potřebovaly frčet. Výsledné pořadí tedy bylo takové:

1. Lída Voříšková                              

2. Monika Marková

3. Katka Štěpánková

4. Lucka Štěpánková

5. Marcel (Kelly) Rážová

6. Anča Beránková

7. Ája Kovaříková

8. Pája Kovaříková

9. Karolína Černá

  + Marta Pávková, která s manželem a dětmi odjela před koncem

No a následovalo to nejnapínavější (protože to pánové jaksi více prožívali), poslední kolo mužů. V kategorii mužů nebyly zapotřebí žádné rozstřely. Po 10. kole bylo pořadí jasné.

1. Milan (Brousek) Ráž                                                  

2. Lukáš Zajíc

3. Honza Marek

4. pan Netušil

5. pan Hrachovec

6. Petr Nový

7. pan Štěpánek

8. Tomáš Ráž

+ Michal Pávek

 

Po vyhlášení kategorie mužů jsme posbírali střelivo, uklidili stany a dále užívali příjemně započatého dne. Celým sobotním dnem nás provázelo úmorné vedro, které trošku zmírňovala zmrzlina, studená limonáda či vychlazené pivíčko. Každopádně se akce vydařila, každý z účastníků si domů odnášel nejen drobnou cenu, ale i dobrou náladu. Řada účastníků vyrazila hned po vyhlášení výsledků ke svým domovům, zbylí účastníci oslavovali jejich výhru či prohru.

Další fotky najdete na: https://www.mladysmolivec.cz/cs/udalosti-v-obci/prakyada-lukase-zajice-18-8-2018/R10-A3987/